13 Şub 2013
Şubat 13, 2013

Bobinaj Nedir?

4 Yorumlar

Bobinaj: Endüstride kullanılan, elektrik motorları ile elektrik bobini kullanılan makinelerin ve cihazların arızalarının onarma ya da yeni kullanılacak bobinlerin sarım işlemlerine kısaca ve kaba manada bobinaj, bu işleri meslek edinmiş kimselerede bobinajcı denir. Çoğu meslek dalında olduğu gibi bobinaj mesleğininde bilimsel olarak tanımı yapılmış değildir. Bir meslek olarak vardır, ama bobinaj nedir, mesleki uygulamalar, kimler bobinajcı olur vb. soruların cevaplarını bulmanız biraz zordur.

Sargısı yapılmış veya yeni imal edilecek bobinaj işlemlerinin verilen şemaya göre el veya makine ile sarımlarınının yapılması, elektrikli cihazların motorları ile arızalı ve yanmış motorların sargılarının uygun şekilde sökülmesi, temizlenip, sarıma hazırlanması bobinaj faaliyetlerinden olup, bobinaj usta kalfa veya çıraklarının rutin işlerindendir. Bobinajcı sarım şemalarına göre bağlantıları lehimler, yalıtır . Bobinajcı bobinaj işlemlerinde kullanılan malzemelerin özelliklerini ve kalitesini saptayarak temin edilmesini sağlar.

BİR BOBİNAJ ATÖLYESİNDE KULLANILAN ALET VE MALZEMELER:
Bobinaj sargı makinesi, yalıtım test cihazı, kurutma fırını, kaynak makinesi, emaye sıyırma makinesi, sarım çıkrığı ve kalıpları, havya, bobin test cihazı, ampermetre, voltmetre, ohm metre gibi elektrikli ölçme aletleri, çekiç, tornavida gibi el aletleri, emayeli bakır teller, yalıtım malzemeleri

Kimler Bobinajcı Olabilir:
Bobinajcı olmak isteyen kimselerin normal bir genel yeteneğe sahip, el ve parmakları ustalıkla, gözlerini ve ellerini uyumlu olarak kullanabilen, parmakları ince tel sarım işlerini yapabilecek kadar duyarlı ve becerili, gözleri sağlam, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir. Bobinaj genelde ayakta yapılan bir iştir.Bobinajcılar, genellikle elektrik ve elektronik sanayi işletmelerinde, elektrik makineleri imal eden işyerlerinde, montaj birimlerinde ve servis atölyelerinde çalışırlar. Özellikle sanayinin gelişmiş olduğu illerde meslek elemanlarına yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulmaktadır.

Bobinajı olmak isteyenler için :
Bu mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması halinde bütün mesleki eğitim merkezlerinin Bobinajcılık bölümünde ve endüstri meslek liselerinin elektrik bölümlerinde ders olarak verilmektedir.

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
En az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

Bobinajcı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Pratik eğitim işletmelerde gerçekleştirilmekte olup, haftanın bir günü teorik eğitim mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Bu eğitimde; Türkçe, Meslek Matematiği, Toplam Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Güvenliği gibi genel derslerin yanında: Meslek Bilgisi, Elektrik Bilgisi, Sargı Tekniği, Teknik Resim vb. dersler öğrenilmektedir. Endüstri meslek liseleri ilköğretim okulundan sonra 3 yıldır. Öğrenciler, teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini de haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Bobinajcılık eğitimi sonunda kalfa olacak çırak öğrencilere mesleki olarak kazandırılması amaçlanan beceri ve davranışlar; her türlü doğru akım makinelerinin Endüvi ve Endüktör sargı arızaları tespiti. Yeniden sarılması uç bağlantılarının yapılması. Her türlü Alternatif akım motorlarının bir ve üç fazlı rotor ve sıtator sargı onarımları bakımı ve yenilenmesi, motorun tekrar devreye bağlanıp çalışır faal hale getirilmesi işlemleridir. Bunların yanında da her türlü transformatör sarımlardır.

4 Responses to Bobinaj Nedir?
  1. Bobinajci olmak istiyorumm yaa hayalimdeki meslek . Lutfenn yardimci olun lise son sinif ogrencisiyim ne yapmam gerek ?

  2. bende motor sarmak istiyorum


[yukarı]
Cevap Yaz